Ισόπαλο ήταν το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ του Φιλωτίου και της ομάδας της Μήλου . Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο δυνατός αέρας που έκανε πιο δύσκολη την προσπάθεια των παικτών των δύο ομάδων. Αρνητική παρένθεση στον αγώνα ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του ποδοσφαιριστή της Μήλου Πετσίνη. Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον όσον αφορά το σκορ και τον τελικό νικητή , δυνατό και με πάθος από πλευράς του Φιλωτίου .

Άλλη μία φορά το Φιλώτι βρέθηκε πίσω στο σκορ παρά πολύ νωρίς πριν συμπληρωθεί καλά καλά το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού . Στο 3ο μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση πλάγιου άουτ από τον Καμακάρη , ο Κυρίτσης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Βασιλάκη ενώ ο Καράι έκανε προσπάθεια να διώξει τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίκτυα . Στο 8ο λεπτό πάλι με κεφαλιά ο Κυρίτσης απείλησε να κάνει το 0-2 , κάτι όμως που δεν το κατάφερε και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Πριν προλάβουν οι παίκτες του Φιλωτίου να καταλάβουν τι είχε συμβεί , ο Ψαθάς κάνοντας μία επέλαση από αριστερά κατάφερε να πλασάρει εύστοχα τον τερματοφύλακα του Φιλωτίου Βασιλάκη και να κάνει το 0-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου . Το Φιλώτι με τους Καράι και Ευρυπιώτη προσπάθησε να μειώσει σε μια δυο φάσεις άλλα δεν ήταν ψύχραιμοι την στιγμή του τελικού σουτ . Στο πρώτο ημίχρονο ο Σιδέρης αντικαταστάθηκε (αναγκαστική αλλαγή) από τον Παπαχριστοδουλόπουλο .

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φιλωτίτες μπήκαν πιο αποφασισμένοι αλλά οι Μηλιώτες έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία με το σουτ του Πετσίνη να περνάει μόλις άουτ . Στο σημείο αυτό και ενώ έχουμε φτάσει στο 57ο λεπτό σε μία κάθετη μπαλιά που έγινε στον Πετσίνη , ο Βασιλάκης έκανε την έξοδο πρόλαβε τον αντίπαλο επιθετικό αλλά κατά τη σύγκρουση των δύο παικτών ο Πετσίνης τραυματίστηκε πολύ σοβαρά (κάταγμα στη κνήμη). Στη συνέχεια το γήπεδο άρχισε να «γέρνει» . Το Φιλώτι ήταν συνέχεια στην επίθεση και η Μήλος προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει μακριά το Φιλώτι. Στο 70ο λεπτό ο Ντάσιος πασάρει στο Ψαρρά Βασίλειο που αγωνίζονταν σαν αριστερό εξτρέμ , εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-2 . Η πίεση συνεχίστηκε και στο 89 έφερε αποτέλεσμα . Σε πλάγιο άουτ που εκτέλεσε ο Ψαρράς πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Μουστάκης Απόστολος η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυνόμενων και κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας της Μήλου διαμορφώνοντας το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα .

Η συνέχεια αναμένεται δύσκολη αλλά σίγουρα η ομάδα του Φιλωτίου ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον .

Ικανοποιητική ήταν και η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο του Αγ. Αρσενίου όπου χρησιμοποιεί σαν έδρα της η ομάδα του Φιλωτίου λόγω του ότι δεν υπάρχει γήπεδο με χλοοτάπητα στο Φιλώτι .

Σίγουρο είναι ότι όλος ο ποδοσφαιρικός κόσμος του Φιλωτίου εύχεται στον ποδοσφαιριστή του Παμμηλιακού Πετσίνη περαστικά γρήγορη ανάρρωση και σύντομα να επιστρέψει στα ποδοσφαιρικά γήπεδα.

Συνθέσεις:

ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙ: (ΨΑΡΡΑΣ) , Βασιλάκης , Μουστάκης                   (45 Προμπονάς ), Κατσουρός, Ψαρράς, Κοττάκης, Καράι (78 Βασιλάκης Π ) Μουστάκης , Βασαλάκης , Ντάσιος

ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ :(ΓΚΟΥΤΖΑΣ) , Μήτση , Καμακάρης , Πολάκης , Atanazov, Σιδερής (39 Παπαχριστοδούλου), Μαριάμη , Καμακάρης , Κυρίτσης , Πετσίνης (62ο Παπαδημητρίου ), Παπαδημητρίου (87 Ψαθάς Ν) , Ψαθάς